Organizujemy ślub i wesele, czyli ile to wszystko kosztuje?

ślub i wesele

Ślub i wesele to bez wątpienia najpiękniejszy dzień dla każdej pary, który zapamiętuje się do końca życia i z radością wspomina jeszcze przez długie lata. Obietnica wzajemnej miłości w obecności świadków, rodziny i znajomych, a także (w zależności od rodzaju ceremonii) przed Bogiem czy w eleganckiej scenerii Urzędu Stanu Cywilnego to moment, który wpisuje się w pamięć na zawsze. Aby jednak ceremonia zaślubin i wesele przebiegły bez żadnych komplikacji, a Młoda Para mogła cieszyć się swoim świętem, zamiast myśleć o szczegółach technicznych, wszystko musi być zorganizowane i dograne odpowiednio wcześnie. Z organizacją ślubu i wesela niewątpliwie wiążą się ogromne koszty – warto przygotować się na nie odpowiednio wcześnie, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Jak rozsądnie zorganizować ślub i wesele

Tak uroczystej chwili bez wątpienia musi towarzyszyć odpowiednia oprawa: przemyślane i idealnie dopasowane ubiory, dekoracje kościoła/urzędu oraz sali, odpowiednie menu weselne, zespół lub DJ dbający o zabawianie gości, prezenty dla rodziców, samochód, którym Para Młoda będzie się poruszać, a także oczywiście osoby, które uwiecznią ten piękny dzień, a więc kamerzysta i fotograf. To oczywiście nie wszystko: do tego dodać należy koniecznie zaproszenia dla Gości.

Nie można także zapomnieć o bukiecie dla Panny Młodej, odpowiednim jej makijażu, fryzurze i manicure. Do tego dochodzą inne, mniejsze drobiazgi, które jednak są niezbędne dla tego wzniosłego przedsięwzięcia. Nie da się ukryć – ze ślubem i weselem, prócz wzruszających chwil i podniosłych nastrojów, wiążą się przede wszystkim ogromne koszty. Nie oznacza to jednak, że musimy z czegoś rezygnować, ani wybierać gorsze jakościowo zamienniki, kierując się wyłącznie ceną. Im więcej czasu do planowanej pamiętnej daty, tym większa szansa na to, że zdążycie wszystko odpowiednio zaplanować. Wasz wielki dzień zbliża się wielkimi krokami, jednak nie rozpoczęliście jeszcze przygotowań, lub też są one dopiero w początkowej fazie? Sprawdźcie, ile mniej więcej kosztują poszczególne elementy ślubu i wesela.

Stroje dla Pary Młodej i obrączki

Bez wątpienia ubiory Pary Młodej to elementy, które grają główną rolę w tym dniu. O ile w przypadku Pana Młodego sprawa wydaje się łatwiejsza, bowiem ma on na sobie tylko kilka elementów, a więc koszulę, garnitur, krawat i buty, o tyle Panna Młoda wymaga większej ilości zabiegów.

Do wybranej sukni musi dobrać całą rzeszę dodatków: buty na ceremonię, obuwie na zmianę (na płaskiej podeszwie), biżuterię, ozdoby do włosów i ewentualnie torebeczkę na drobiazgi. Do tego dochodzi makijaż, fryzura oraz manicure. W tej kwestii wszystko musi idealnie ze sobą współgrać, by oczy gości były zwrócone w stronę Panny Młodej z zachwytu. Ile kosztują poszczególne elementy? Za komplet, a więc suknię ślubną, welon i buty przyjdzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Koszt samej sukni zależy od kilku czynników: czy jest nowa, czy używana, czy jest szyta na wymiar, czy też wybrana spośród gotowych modeli, a także czy krój pochodzi z obecnego sezonu i nowych kolekcji czy też z poprzednich. Trudno określić widełki cenowe w tym przypadku – gotową sukienkę z poprzedniego sezonu lub też używaną kupisz nawet za kilkaset złotych. Nowa, szyta na wymiar lub pochodząca z najnowszych kolekcji to z kolei koszt nawet kilku czy kilkunastu tysięcy.

Welon to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a koszt butów zależy tak naprawdę od tego, gdzie je kupisz. Egzemplarze z salonów mody ślubnej osiągają kosmiczne wręcz ceny, a odpowiednie czółenka możesz także znaleźć w sklepie internetowym lub zwykłym sklepie z obuwiem.

Podobnie rzecz ma się w przypadku Pana Młodego – garnitur i dodatki z salonu to także koszt nawet kilku tysięcy złotych. Uczesanie i pomalowanie Panny Młodej oraz wykonanie manicure to wydatek w kwocie około 200-300 zł. Bukiet dla Panny Młodej to około 100-150 złotych, biżuteria – kilkaset. Koszt obrączek także zależy od kilku czynników – czy są nowe czy z komisu, a także od tego, czy są złote, srebrne czy z białego złota. Obrączki to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Sala weselna, menu i zespół

Drugą w kolejności najważniejszą rzeczą jest sala weselna. To także zdecydowanie najdroższy element organizacji – koszt wynajęcia sali to kilka tysięcy złotych wzwyż, w zależności od różnych elementów – ilości gości oraz cateringu. Warto organizować wesele z wyżywieniem oferowanym przez wybraną salę – łączny koszt będzie nieco niższy niż gdyby przyszło płacić za te elementy osobno.

Nie mniej ważną rolę odgrywa zespół weselny – to także spory wydatek. Najczęściej jest to kwota rzędu 2-3 tysięcy złotych. Jeśli na wesele zapraszacie gości z daleka, musicie zapewnić im nocleg. W takim przypadku zdecydujcie się najlepiej na salę w hotelu – pozwoli to obniżyć koszty dzięki pakietowi usług. Nocleg jednej osoby kosztuje zwykle od 50 złotych wzwyż.

Zaproszenia, podziękowania, zdjęcia

Nieodłącznym elementem każdej weselnej uroczystości są podziękowania dla Rodziców. Ich forma i koszt zależy od Waszej kreatywności. Mogą to być eleganckie dyplomy wzorowych rodziców, podziękowanie w formie krótkiego filmu z Wami w roli głównej, lub wykupienie im wycieczki czy ekskluzywnego alkoholu. W tym przypadku nie sposób określić widełek cenowych – forma i koszt zależy od Was.

Podobnie rzecz ma się z zaproszeniami – cena zależy od ich ilości i wyglądu. To na szczęście jeden z mniejszych wydatków, bo zamyka się najczęściej w granicy do 200 zł. Koszt fotografa i kamerzysty również zależy od ilości zdjęć i długości filmu, jednak tutaj ceny są raczej stałe – za komplet (zdjęcia i film) zapłacicie około 3-5 tysięcy złotych. Na tym elemencie szczególnie nie warto oszczędzać – kiepski fotograf lub kamerzysta może zupełnie pozbawić nas pamiątki. Ważny jest także samochód – jeśli nikt z rodziny ani znajomych nie dysponuje eleganckim modelem, auto trzeba wynająć. Koszt razem z przystrojeniem to kilkaset złotych.

Jak nie zbankrutować przy organizacji ślubu i wesela?

Całkowity koszt uroczystości wynosi bez wątpienia kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w zależności od ilości gości i atrakcji). Wiele Par Młodych zaciąga na ten cel kredyt – jednak koszty mogą się częściowo zwrócić. Poproście gości, by zamiast prezentów podarowali Wam koperty, lub też by prezentami były elementy wyposażenia Waszego nowego domu. Pamiętajcie także, że najważniejsza jest dobra zabawa i Wasze szczęście – tak w tym dniu, jak i przez kolejne, długie i wspólnie spędzone lata!

Zespół muzyczny Flower