Jak wybrać zespół na wesele?

zespoły weselne

To pytanie zadają sobie codziennie setki osób, które najprawdopodobniej nie są w żaden sposób związane z ‚branżą’ weselną. Nie sposób podjąć jednoznaczną, pewną decyzję bez analizy wielu czynników, które wpływają na jakość kapeli. Elementy te postaram się przedstawić i omówić w tym artykule.


1. Nagrania mp3, wideo, zdjęcia

To są pierwsze działy, które powinniśmy odwiedzić. Zlecamy przecież oprawę muzyczną, więc to właśnie muzyka ma nam się podobać. Słuchając tzw. ‚demówek’ zwróćmy uwagę na to, czy wokaliści śpiewają czysto i swobodnie. Oprócz tego oceńmy również jakość podkładów, czyli tzw. ‚aranży’- w najgorszym możliwym przypadku mogą one wystąpić w postaci niesamplowanego pliku MIDI. Ważne jest także zróżnicowanie gatunków muzycznych- jeżeli w repertuarze znajduje się duża ilość utworów w różnych stylach muzycznych to najprawdopodobniej każdy uczestnik wesela znajdzie coś dla siebie.
Kolejny, warty analizy element to filmy i zdjęcia z imprez. Po pierwsze możemy na nich zobaczyć zespoły weselne ‚w akcji’, więc stanowi to pewnego rodzaju portfolio. Po drugie możemy ocenić jakość oświetlenia oraz sposób prowadzenia imprezy. Im więcej filmów z różnych etapów wesela udostępni kapela, tym lepiej.

2. Doświadczenie

Niestety ciężko jest stwierdzić jak bardzo doświadczona jest kapela. W obecnych czasach każdy twierdzi, że jest profesjonalistą i ma wieloletnie doświadczenie we wszystkim, co się da. Wysokie mniemanie o sobie mają nawet grupy, które istnieją zaledwie kilka miesięcy, a ich poziom pozostawia wiele do życzenia. Aby, choć w pewnym stopniu ocenić z kim mamy do czynienia powinniśmy zacząć od punktu numer jeden, a następnie skontaktować się telefonicznie z liderem grupy i zadać mu jak najwięcej pytań w celu weryfikacji jego kwalifikacji 🙂 Kapela, która już niejedno grała, będzie potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji i poderwać do tańca nawet najbardziej niechętnych tancerzy.

3. Miejscowość, własny transport

Poszukiwania zespołu warto zacząć od kapel, które znajdują się jak najbliżej domu weselnego lub restauracji, w której odbędzie się uroczystość. Dzięki temu nie będzie problemu, aby spotkać się osobiście i omówić szczegóły. W dniu imprezy kapela pojawia się szybko, a mały dystans, który pokonała sprawia, że jej członkowie nie są zmęczeni np. 400 kilometrową podróżą. Spada również prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk takich, jak przebita opona, kilometrowy korek na jedynej drodze dojazdowej lub huragan.

4. Sprzęt

Nie każdy umieszcza informacje o sprzęcie, który posiada. W takiej sytuacji możemy się po prostu zapytać o konkretne modele lub marki instrumentów oraz sprzętów nagłaśniających i samodzielnie ocenić czy to jest to, czego szukamy. Fajnie jak zespół dysponuje dużą ilością świateł i laserów, a także posiada instrumenty akustyczne, które pozwolą na wspólne śpiewanie przy stołach.

5. Cena

Niestety dla wielu cena jest jedynym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji. Impreza okolicznościowa to spory wydatek, więc sporo osób zmuszonych jest ciąć koszty. Jeżeli chodzi o zespoły weselne to myślę, że trzeba znaleźć pewien kompromis. Zbyt wysoka cena większości może nie odpowiadać, ale zbyt niska może oznaczać, że z kapelą jest coś nie tak. Średni koszt zatrudnienia grupy muzycznej, która prezentuje dobry poziom, oscyluje w okolicach 3000 zł za jeden dzień grania.

6. Opinie

W zasadzie ten jeden punkt może nam wystarczyć, aby podjąć decyzję co do wyboru kapeli. Lecz jedyne opinie, jakimi powinniśmy się sugerować to opinie osób, które znamy: naszych znajomych, przyjaciół lub kogoś z rodziny. Komentarze znajdziemy również na forach internetowych. Problem z nimi jest taki, że często są pisane przez nieuczciwą konkurencję lub przez członków danego zespołu.