Jak wygląda wesele?

Sposobów na przygotowanie i przeprowadzenie wesela jest bardzo dużo, lecz większość Młodych Par decyduje się najczęściej na klasyczny, znany wszystkim, układ. Polscy weselnicy zostali już bowiem przyzwyczajeni do pewnych standardów i udając się na uroczystość weselną, oczekują, że impreza przebiegnie w znany im sposób. Jeżeli uważamy, że nasi goście nie są gotowi na spotkanie z nieznanym im stylem, to najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przyjęcie najczęściej spotykanego w Polsce schematu.

Artykuł ten skierowany jest do osób, które planują wesele, ale nigdy wcześniej nie mieli okazji, by zobaczyć je z bliska. Istnieje ogromna szansa, że będziemy świadkami opisanych przez nas etapów. Zapraszamy.

1. Przywitanie Pary Młodej
Para Młoda, jeszcze przed przybyciem do oprawionej uroczyście sali, przeżywa wspaniałe chwile uniesienia. Naszym zadaniem jest właściwie utrzymać ten stan. Gdy wszyscy goście otrzymają symboliczny kieliszek szampana, wspólnie odśpiewujemy ‚sto lat’ i życzymy każdemu udanej zabawy do białego rana.

2. Pierwszy posiłek
Goście zajmują swoje miejsca przy stole, a obsługa serwuje ciepłe dania. Zwykle jest to tłuściutki rosołek – świetna podstawa do spożywania nieco mocniejszych napojów. My w tym czasie zapewniamy spokojniejszą muzykę, tak, aby stworzyć odpowiedni klimat.

3. Pierwszy kieliszek wódki
Gdy goście powoli kończą pierwsze danie, na ich stołach pojawiają się butelki z wysokoprocentowym płynem 🙂 Prosimy wszystkich o powstanie i po raz kolejny odśpiewujemy ‚sto lat’ Parze Młodej, po czym alkohol znika z kieliszków 🙂

4. Pierwszy taniec
Do tej części uroczystości Para Młoda zwykle przygotowuje się już o wiele wcześniej, uczęszczając np. na różne kursy taneczne. Najczęściej wybiera także swoją ulubioną piosenkę. Nasze propozycje możecie Państwo znaleźć w dziale propozycje na pierwszy taniec. Goście tworzą wokół Młodych kółeczko i podziwiają przygotowany taniec. Oczywiście istnieje także możliwość odtworzenia z płyty CD piosenki, której nie mamy w repertuarze, a do której Państwo chcieliby zatańczyć.

5. Zabawa
Po pierwszym tańcu zespół rozpoczyna blok taneczny i zachęca gości do zabawy. Co jakiś czas organizowane są różne atrakcje, jak na przykład: tańce w kółeczkach, pociąg czy wspólne śpiewanie przy stołach. Muzyka na weselu jest grana w blokach tanecznych, trwających około 45 minut. Po każdym takim bloku goście są zapraszani na kolejny posiłek i chwilę odpoczynku.

6. Podziękowania dla rodziców
Obowiązkowy element każdego wesela. Chyba dla wszystkich jest to bardzo wzruszający moment. Przy akompaniamencie muzyki Młodzi, wręczając kwiaty, dziękują swoim rodzicom za trudy wychowania i wsparcie. Po tym wszyscy goście odśpiewują Rodzicom ‚sto lat’. Podziękowania można zorganizować po oczepinach – to zależy od ustaleń z Młodymi.

7. Tort weselny
Przed północą światła zostają przygaszone, a na salę wprowadzany jest tort weselny. Para Młoda kroi po jednym kawałku i nawzajem się częstuje. Obsługa lokalu rozdaje gościom kolejne porcje tortu. Tak, jak w przypadku podziękowań, tak i tort weselny można podać przed oczepinami lub po nich.

8. Oczepiny
Gdy wszyscy spróbują już toru, zespół informuje uczestników wesela o rozpoczynających się oczepinach. Młodzi mogą wcześniej ustalić z kapelą, jakie zabawy weselne mają być zorganizowane na ich uroczystości. Oczepiny trwają zwykle około 40 minut. Jeżeli jednak gości jest sporo, a zabawa trwa w najlepsze, to czas ten może się nieco wydłużyć.

9. Do białego rana
Zwykle część gości opuszcza imprezę już po oczepinach. Ci jednak, którzy zostaną, będą mogli razem z nami bawić się do białego rana. Nie ustalamy na sztywno godziny, o której kończymy naszą pracę, ale najczęściej imprezy kończą się między 4:00 a 5:00.