Poradnik weselny

W tym dziale będziemy dla Państwa zamieszczać porady dotyczące organizacji wesela. Co ciekawe, będą to wskazówki dotyczące wesela widzianego oczami zespołu, a nie oczami gości. Dowiecie się Państwo na co zwracać uwagę, aby Wasza uroczystość przebiegała bez żadnych problemów. Przedstawimy różne aspekty, które warto omówić z członkami zespołu, aby nikt na siebie na wpadał oraz żeby wszyscy dobrze wspominali to wydarzenie 🙂

Jest to bardzo złożona impreza, w obsługę której zaangażowanych jest wiele osób. Aby zapewnić gościom udaną zabawę, każda z tych osób musi ze sobą w odpowiedni sposób współpracować. Zaangażowanie, doświadczenie i zgranie całej obsługi wesela sprawi, że goście poczują naprawdę wyjątkową atmosferę. Nie zastanawiając się nad szczegółami będą mieli wrażenie, że impreza „płynie”.

1. Wybór odpowiedniej sali

Oczywiście szukając odpowiedniej dla siebie sali, Para Młoda będzie kierowała się innymi kryteriami, niż zrobiłby to zespół, gdyby to od niego zależał wybór lokalu. Dla Młodych na pewno ważne będzie, jak duży jest parking, czy są pokoje sypialne, czy parkiet pozwala na przyjęcie sporej ilości tancerzy, ile stołów można ustawić, jakie potrawy przygotuje kuchnia. Dla osób zwracających uwagę na estetykę ważnym punktem będzie także to, jak wygląda sala.

Niektórzy docenią piękny, gładki parkiet, płytki na ścianach i ozdobiony brylantami żyrandol. Inni zaś wybiorą przytulne, bardziej swojskie klimaty. Jednak z punktu widzenia zespołu nie wszystkie z tych cech będą zaletami. Otóż gładkie ściany, pozbawione jakichkolwiek ozdób, mebli czy innych elementów o nieregularnej strukturze najprawdopodobniej spowodują efekt dudnienia. Niskie dźwięki, których przecież jest bardzo dużo w muzyce tanecznej, będą się kumulować i w rezultacie da to wrażenie huku, a muzyka stanie się niewyraźna. Również zespół odczuje duży dyskomfort na scenie, ponieważ dla niego może to oznaczać problemy z odsłuchem, a co za tym idzie z brzmieniem wykonywanych utworów. Odbity od ścian dźwięk wraca z opóźnieniem na scenę i nakłada się na dźwięk dopiero z niej wychodzący – robi się naprawdę niezłe zamieszanie.

Najlepiej w roli powierzchni sprawdzi się drewno lub pofałdowane tkaniny. Im więcej różnych zakamarków i dekoracji na ścianach oraz suficie, tym akustyka sali będzie lepsza. Biorąc to wszystko pod uwagę warto dobrze przemyśleć wystrój sali i odpowiednie jej przygotowanie. Goście na pewno docenią ten gest.

2. Jedna duża sala, czy może dwie mniejsze?

Nad układem wnętrza lokalu Para Młoda powinna zastanowić się na samym początku, jeszcze przed wyborem sali.
Niewątpliwie największą zaletą pojedynczej sali jest dobry kontakt wzrokowy i komunikacja między zespołem a Parą Młodą i gośćmi, co pozwala na szybką reakcję kapeli na to, co akurat dzieje się na sali. Gdy na przykład ktoś nieoczekiwanie wzniesie toast, to zespół od razu może dołączyć się z odpowiednim akompaniamentem. Również organizowanie różnych zabaw integracyjnych nie stanowi dla orkiestry problemu.

Wybierając taką salę należy wyraźnie oddzielić od siebie część taneczną i jadalną tak, aby tańczący goście nie wpadali na stojące krzesełka, tylko mogli swobodnie bawić się na parkiecie. Kiedy mamy do dyspozycji dwie osobne sale, to bez problemu można podzielić imprezę na część taneczną oraz jadalną. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że w trakcie trwania bloku tanecznego osoby, które akurat nie mają ochoty tańczyć, mogą spokojnie porozmawiać z rodziną lub znajomymi bez przekrzykiwania się. Łatwiej jest też stworzyć sprzyjający klimat do zabawy dzięki możliwości przyciemnienia światła w części tanecznej i zastosowania profesjonalnego sprzętu oświetleniowego, którym dysponuje kapela. Trochę dymu również nikomu nie będzie przeszkadzać.

3. Scena

Jest to kolejny ważny punkt, znacznie wpływający na przebieg wesela. Osoby projektujące domy weselne lub stworzone do tego celu restauracje często marginalizują grupy muzyczne. Przykłady najczęściej występujących składów to :

– 1 osoba – DJ/wodzirej
– 2 osoby – np. DJ z pomocnikiem lub klawiszowiec z wodzirejem/wokalistą
– 3 osoby – np. Klawiszowiec, wokalistka, gitarzysta
– 4 osoby – np. Klawiszowiec, klawiszowiec/wodzirej, wokalistka, gitarzysta
– 5 osób – np. dwóch klawiszowców/wokalistów, wodzirej, wokalistka, gitarzysta/basista lub skład na żywo
– 6 osób – skład na żywo np. : perkusja, bas, klawisz, gitara, wokalistka, wodzirej/drugi klawisz

Dlaczego marginalizują? Otóż najczęściej miejsce wydzielone dla wykonawców wystarcza dla składu z maksymalnie trzema osobami. Co, gdy na scenę wchodzi sześciu muzyków? Albo w ogóle się tam nie zmieszczą albo będą tak ściśnięci, że negatywnie wpłynie to na poziom grania – ich ruchy będą mocno ograniczone. Dlatego ważne jest, aby przed zamówieniem zespołu dowiedzieć się, jak wygląda sala oraz ile osób będzie na niej występować i ile sprzętu zamierzają na niej rozstawić. Niezależnie od wielkości danej sceny nikt raczej nie będzie robił problemów, gdyż doświadczone grupy muzyczne zdążyły przyzwyczaić się do każdych warunków.

Oprócz wielkości sceny ważny będzie również fakt, czy posiada ona podest. Im wyższy – tym lepiej. Po pierwsze grupa muzyczna lepiej widzi gości bawiących się na parkiecie oraz tych znajdujących się przy stołach (jeżeli sala jest niepodzielona). Pozwala to na lepszą ocenę sytuacji i szybkie dostosowywanie się do bieżących okoliczności. Po
drugie uniemożliwia to zbyt pochłoniętym zabawą gościom ingerencję w elementy sceny takie, jak: nagłośnienie, oświetlenie, okablowanie, statywy czy inne wolnostojące urządzenia. Dzięki temu znacząco spada ryzyko potłuczenia się gości oraz uszkodzenia sprzętu muzycznego.

Ostatni już, bardzo techniczny punkt, odnosi się do stanu instalacji elektrycznej. Ważne jest, aby była ona sprawdzona i niezawodna. Zespół obsługując przyjęcie, może użyć do kilkudziesięciu amperów prądu. Wszystko zależy od ilości świateł, mocy wzmacniaczy i innych sprzętów. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kuchnia ma swoje,
niezależne od sceny zasilanie. Instalacja musi bezproblemowo pozwolić na duże obciążenie, w przeciwnym razie może to spowodować częste spacery do skrzynki bezpiecznikowej lub znaczne zmniejszenie intensywności imprezy (poprzez wyłączenie lub przyciszenie niektórych sprzętów). Druga sprawa to możliwość pojawienia się napięcia na uziemieniu. Może to być niebezpieczne dla członków zespołu.

4. Rozmieszczenie stołów

Dla zespołu zawsze najważniejsze jest, aby każdy świetnie się bawił. Sytuacji i elementów, które mogą zakłócić dobrą imprezę, jest na prawdę sporo. Jaki wpływ ma rozmieszczenie stołów na naszą pracę? Umiejętne ich ułożenie pozwala na swobodne poruszanie się całej obsługi, Młodych i Starszych, fotografów i kamerzystów. Wszystkie wymienione osoby w trakcie imprezy kontaktują się z nami. Czasami porozumienie musi nastąpić szybko. Od tego zgrania zależy, czy wszystko będzie we właściwym miejscu i czasie.

Drogi, którymi zazwyczaj chodzą goście nie mogą się przecinać z miejscami, gdzie poprowadzone jest nasze okablowanie np. do kolumn lub świateł. Ważne jest także, aby nie trzeba było przechodzić przez cały parkiet aby dostać się do jakiegoś ważnego punktu jak wyjście z budynku czy toaleta. Podczas bloku tanecznego może to powodować pewne zamieszanie lub zakłócenie zabawy. Ścieżki te można naturalnie wymusić przemyślanym układem stołów. Jeżeli sala jest jednoczęściowa, to świetnym pomysłem będzie ustawienie stołu dla Pary Młodej naprzeciwko zespołu. Będziemy wtedy w ciągłym kontakcie wzrokowym.

5. Oświetlenie

Jest to istotny element, wykorzystywany na wszelkich dyskotekach, festynach i koncertach. Organizowane są również specjalne, nocne pokazy laserów, których kolorowe wiązki są wysyłane w niebo, tworząc niesamowite efekty. Dobre oświetlenie jest także nieodzownym punktem każdego wesela. Zastanówmy się zatem jak organizatorzy imprezy mogą wspomóc pracę kapeli.

Już na samym początku warto przemyśleć wybór sali pod kątem oświetlenia. Wiem, że nie każdy, stojąc w pustej sali, jest w stanie wyobrazić sobie jak będzie ona wyglądać po włączeniu kilkudziesięciu kolorowych diod, laserów czy stroboskopów. Świetnym pomysłem będzie zapoznanie się ze stroną internetową takiego lokalu. Na pewno znajdą się tam zdjęcia z różnych imprez. Przeglądając je, skupmy się na tych, najbardziej kolorowych 🙂 Da nam to pewne wyobrażenie jak może wyglądać nasza uroczystość.

Może się zdarzyć sytuacja, że dom weselny lub restauracja nie udostępnia zdjęć z imprez. Należy się wtedy zorientować czy przypadkiem cała sala nie jest wyposażona w podwieszane lampy lub świetlówki. Następnie sprawdzić które światła można wyłączyć.

Jeżeli w trakcie bloku tanecznego sprzęt oświetleniowy zespołu i zwykłe żarówki działają w tym samym momencie to dyskotekowy klimat prawdopodobnie zostanie zachwiany, a tańczący goście poczują pewien niedosyt. Próby ratowania sytuacji przez mocniejsze zadymienie parkietu będą przypominać raczej niekontrolowany pożar 🙂 Jak temu zaradzić?
Pierwszy sposób to wybranie lokalu podzielonego na część taneczną i jadalną. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż każde pomieszczenie ma wtedy niezależną regulację światła, a goście przy stołach nie będą oślepiani laserami. Przed wyborem takiego lokalu warto skontaktować się z kapelą i zapytać się wprost, jakie możliwości ma ich sprzęt, czy da radę samodzielnie oświetlić całe pomieszczenie?

Drugi sposób to wybranie sali, która posiada niezależną kontrolę nad każdą żarówką lub np. nad ich rzędami. Wtedy wystarczy zgasić światła nad sceną i parkietem, a zostawić te nad stołami. Stworzy to pewną granicę, którą zapewne, niejeden uczestnik zabawy, doceni.

Nasz poradnik weselny składa się z następujących artykułów :
Jak wybrać zespół
Jak wygląda wesele
Ile kosztuje ślub i wesele
Znaczenie ludzi w zespole
Nowy sponsor strony – Studio Rosso